Aktualności

Jak przebiega budowa magazynu i co wpływa na ostateczny koszt inwestycji?

Wzrost zainteresowania sprzedażą online sprawił, że coraz więcej firm decyduje się na budowę magazynu, by łatwiej zarządzać produkcją, spedycją i dystrybucją. Rozwiązanie sprawdza się w wielu branżach, szczególnie gdy mamy do czynienia z obiektem budowanym od zera, dopasowanym do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Nie da się ukryć, że stworzenie nowoczesnej hali magazynowej jest dużym przedsięwzięciem, dlatego też wymaga wsparcia profesjonalistów. Generalny wykonawca z dużym doświadczeniem jest nie tylko gwarancją sprawnego przebiegu budowy, ale strażnikiem kosztów, który dba o to, by inwestycja zamknęła się w zaplanowanym budżecie. Dowiedz się, jak krok po kroku przebiega budowa magazynu i jakie aspekty wpływają na ostateczny koszt.

Co wpływa na koszt budowy hali magazynowej?

Otwarte, półotwarte i zamknięte. Przemysłowe, handlowe, rezerwowe. Kontenerowe, przeładunkowe, dostawcze i produkcyjne. Magazyny w branży logistycznej pełnią różne funkcje, a ich podział zależy zarówno od przeznaczenia, wysokości składowania, jak i rodzaju konstrukcji. Na koszt budowy nowoczesnego obiektu magazynowego wpływają takie czynniki jak wielkość obiektu, złożoność projektu (w tym układ i styl dachu), warunki terenowe (parametry gruntu mają ścisły związek z rodzajem fundamentów, jakie trzeba wykonać), lokalizacja, użyte materiały czy też samo przeznaczenie obiektu. Magazyn używany wyłącznie do przechowywania będzie miał inne wymagania projektowo-budowlane niż magazyny produkcyjne czy dystrybucyjne. Wartość inwestycji w dużej mierze zależy od rodzaju konstrukcji. Firmy, które zdecydowały się na halę magazynową ze stali, muszą się liczyć z koniecznością zabezpieczenia powierzchni przed korozją. Użyte materiały (farby epoksydowo-poliuretanowe, cynkowanie ogniowe metodą zanurzeniową) oraz wielkość obiektu znajdą odbicie w kosztorysie. Istotną kwestią jest także kubatura. Magazyny o nietypowym kształcie na ogół są droższe niż standardowe rozwiązania.

Jako że przechowywanie niektórych produktów wymaga odpowiednich warunków cieplnych, możne pojawić się konieczność stworzenia obiektu o właściwościach termoizolacyjnych, a zatem ze specjalnym poszyciem. Do popularnych rozwiązań należą płyty warstwowe PIR i PUR i materiał Thermohall™, będący połączeniem wytrzymałej, grubej (850 g/m²) tkaniny PCV oraz wełny szklanej o wysokiej jakości. Zastosowanie wysokiej jakości produktów oczywiście będzie miało przełożenie na koszt inwestycji. Postawienie hali to jedno, a kolejny krok to jej wykończenie. Ciężko wyobrazić sobie halę magazynową bez drzwi, okien czy bram. O jej funkcjonalności będą decydować instalacje elektryczne, grzewcze, sanitarne. Ostatnim czynnikiem wpływającym na koszt budowy magazynu jest aranżacja terenów zielonych wokół obiektu.

 

Budowa magazynu – jak przebiega?

Planowanie strategiczne

Budowa magazynu to proces czasochłonny poprzedzony planowaniem strategicznym obejmującym zarówno analizę potrzeb (przeznaczenie magazynu) i wymagań biznesowych, wybór lokalizacji oraz projektu koncepcyjnego, jak i kwestii związanych z dokumentacją, tj. uzyskaniem decyzji środowiskowych, warunków zabudowy i pozwolenia na budowę. Obiekt musi być zgodny z lokalnym planem zagospodarowania, aby zapewnić integralność strukturalną i bezpieczeństwo magazynu. Dogłębna ocena sytuacji pozwala podejmować świadome decyzje w procesie budowy, co z kolei umożliwia ukończenie inwestycji w terminie.

Przygotowanie terenu

Kolejnym etapem jest przygotowanie terenu, co w praktyce oznacza sprawdzenie jakości gruntu i warunków wodno-gruntowych, profilowanie i zagęszczanie gleby, wyrównanie terenu, a także przygotowanie infrastruktury tymczasowej – drogi dojazdu na plac budowy, zaplecze, doprowadzenie mediów.

Budowa fundamentów

Kręgosłupem całej konstrukcji magazynowej będą oczywiście fundamenty. Ich rodzaj zależy od warunków glebowych (nośności gruntu) i wielkości obiektu, któremu mają zapewnić stabilność. Niezwykle istotną kwestią jest ich izolacja.

Konstrukcja budynku

Gdy fundamenty są już na miejscu, rozpoczyna się właściwa budowa magazynu, rozumiana jako wzniesienie stalowej lub prefabrykowanej (betonowej) konstrukcji, zainstalowanie ścian zewnętrznych (np. paneli warstwowych z izolacją termiczną), pokrycia dachowego, montaż drzwi i bram przemysłowych oraz budowa doków przeładunkowych z rampami hydraulicznymi.

Instalacje techniczne

Gdy struktura magazynu nabierze kształtu, przychodzi czas na instalowanie niezbędnych systemów, które będą gwarantem funkcjonalnego, bezpiecznego i komfortowego środowiska pracy. Mowa oczywiście o instalacjach elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, systemach HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja), a także takich rozwiązaniach jak systemy transportu wewnętrznego, automatyczne regały czy sterowanie BMS (Building Management System).

Prace wykończeniowe i zagospodarowanie terenu

Tuż przed samą metą, rozumianą jako instalacja wyposażenia magazynowego i sprawdzenie działania systemów warunkach operacyjnych, inwestor musi zająć się pracami wykończeniowymi, a także budową dróg wewnętrznych, parkingów dla ciężarówek, montażem latarni i lamp na placu manewrowym.

Testy i odbiorcy

Po sprawdzeniu działania wszelkich instalacji technicznych przychodzi czas na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie magazynu. Wniosek należy złożyć do właściwego dla danego terenu Inspektora Nadzoru Budowlanego.