Czasy, kiedy biurowce od środka przypominały klatki, w których pracownicy spędzali po 8-12 godzin dziennie, zostawiając w czterech ścianach swoją energię, a często również motywację, już dawno minęły. Nowoczesne obiekty biurowe to coś więcej niż miejsca, w których funkcjonalność i najnowsze technologie mają za zadanie poprawiać produktywność. To przestrzeń, która wspiera różne style pracy, uwzględnia preferencje kadry zarządzającej i pracowników, a ponadto sprzyja promowaniu dobrego samopoczucia. Trendem w projektowaniu, który w ostatnich latach przybiera na sile, jest zrównoważony rozwój. Jakie cechy powinien mieć nowoczesny obiekt i jak przebiega jego budowa? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Po pierwszych wolnych wyborach w Polsce na urbanistycznej mapie kraju zaczęły intensywnie powstawać biurowce. Historię tych komercyjnych obiektów zapoczątkowała budowa LIM Center, czyli budynku warszawskiego hotelu Marriott. Niższe kondygnacje, liczącego 140 metrów (nie uwzględniając 30-metrowej anteny) obiektu, stanowiły biura. Piętra hotelowe zaczynały się od połowy budynku. Obecnie zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na dziewięciu największych rynkach w kraju przekroczyły ponad 13 milionów metrów kwadratowych. Czym współczesne biurowce różnią się od obiektów powstających na początku lat dziewięćdziesiątym? Przede wszystkim zastosowaniem zaawansowanych technologii, a także zmianą podejścia do projektowania. Zaczęto przykładać większą uwagę do potrzeb ludzi i ich rosnących oczekiwań, a nowe trendy redefiniowały sposób, w jaki myślimy o przestrzeni biurowej.
Nowoczesna przestrzeń biurowa od wewnątrz – kluczowe cechy
Siedzący tryb pracy biurowej i długi kontakt z urządzeniami VDU bardzo często ma niekorzystny wpływ na zdrowie pracowników, powodując duże obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego w okolicy ramion, pleców i szyi, a także przeciążenie mięśni rzęskowych odpowiadających za akomodację oka, czego efektem jest tak zwane cyfrowe zmęczenie oczu. Nic dziwnego, że współcześni pracownicy pragną otoczenia, które pozwoli przełamać monotonię, eliminując zmęczenie, brak produktywności i dyskomfort związany z koniecznością siedzenia przez wiele godzin w jednym miejscu.
Otwarta przestrzeń, strefy pracy i odpoczynku
Nowoczesne obiekty biurowe coraz częściej mają otwarte plany pięter, które łatwo dostosować do różnych zadań i wielkości zespołów. Ma to związek ze zmianą stylu pracy, którą obserwujemy od kilku lat. Mogą obejmować elastyczne przestrzenie do realizacji podstawowych zadań, spotkań zespołów, nieformalnych dyskusji, tak zwanych burzy mózgów, a także strefy odpoczynku, które pozwalają oderwać się od pracy i wyciszyć, wpływając pozytywnie na ogólne samopoczucie. Wielu pracodawców decyduje się również na organizację wewnętrznych kawiarni, które są przestrzeniami wykraczającymi poza zwykłe serwowanie przekąsek. Zachęcają do nieformalnych interakcji między pracownikami, co prowadzi do spontanicznej wymiany pomysłów, wzmacniając kreatywność. W nowoczesnej przestrzeni biurowej na komfort pracowników mają wpływ również takie elementy jak dostęp do naturalnego oświetlenia, ergonomiczne meble czy obecność roślin doniczkowych.
Technologia wspierająca produktywność i współpracę
W XXI wieku raczej ciężko mówić o nowoczesności bez integracji rozwiązań architektonicznych z technologią. Przestrzenie biurowe muszą być wyposażone w zaawansowane urządzenia, które wspierają komunikację, produktywność i współpracę. Obejmują one rozbudowane systemy do tele- i wideokonferencji, bezprzewodowe stacje ładowania, narzędzia do zarządzania projektami, inteligentne tablice czy też technologię VR i AR.
Zrównoważony rozwój
Wiele obiektów biurowych kładzie duży nacisk na zrównoważony rozwój środowiska, co przejawia się energooszczędnych oświetleniem, rekuperacją (pozwala ona na wykorzystanie energii, która normalnie zostałaby utracona), użyciem materiałów przyjaznych dla środowiska czy też programami recyklingu.
Dostępność
Współczesne biura muszą być dostępne, dlatego też przestrzenie dostosowywane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Projektując biura, warto mieć na uwadze możliwość personalizacji (do pewnego stopnia) przestrzeni do pracy, rozumianej jako wybór preferowanego miejsca do siedzenia bądź też możliwość pracy przy biurku stojącym, dostosowanie oświetlenia do indywidualnych preferencji czy też dodanie osobistych akcentów do biurka, pozwalających na pracę w bardziej przyjaznym otoczeniu.
Jakie standardy musi spełnić nowoczesny obiekt biurowy?
Funkcjonalność, energooszczędność, wygoda – te trzy słowa charakteryzują nowoczesne budynki biurowe. Tego typu obiekty najczęściej budowane są w kształcie rzutu litery H bądź kwadratu w układzie atrialnym, a ich projekt uwzględnia położenie względem stron świata, by zoptymalizować zużycie energii oraz zmniejszyć szkodliwe oddziaływanie na środowisko. Zgodnie z prawem każdy biurowiec musi spełniać takie wymogi jak określona wysokość pięter (minimalna wysokość pomieszczeń: 3 m; 2,5 m w przypadku pokojów z klimatyzacją dla maksymalnie 4 pracowników), 2-metrowy dostęp do wolnej przestrzeni podłogowej dla każdego pracownika, odpowiednie rozmieszczenie oświetlania, instalacja systemu wentylacji lub klimatyzacji czy też wystarczająca liczba toalet dla pracowników. Wyróżniamy 3 klasy biurowców, tj. A, B i C. Im wyższa klasa, tym wyższe standardy musi spełnić obiekt. Określają one ogólny stan nieruchomości (w tym również rok budowy), wskazując nie tylko na jakość poszczególnych udogodnień, ale i atrakcyjność lokalizacji oraz warunki związane z dojazdem. Podział pozwala pozycjonować nieruchomość w stosunku do innych tego typu obiektów na rynku.
Jak przebiega budowa biurowca?
Budowa obiektu biurowego to proces kilkuetapowy, który wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale i czasu. Aby proces przebiegał bez żadnych zakłóceń, a gotowy obiekt spełniał odgórnie narzucone wymogi, jedynym słusznym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług generalnego wykonawcy budowlanego, np. firmy Insaat. Krok po kroku przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy budowy, gwarantując profesjonalny nadzór nad inwestycją.
Sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania
Dokument, w którym znajdują się informacje o statusie działki i ograniczeniach związanych z charakterystyką budynku, pozwoli określić, czy budowa biurowca na danym terenie to dobry pomysł.
Wybór projektu biurowego
Gotowy projekt, który zostanie zaadaptowany i dostosowany do specyfiki działki budowlanej lub projekt na indywidualne zamówienie – wybór zawsze należy do Ciebie.
Formalności
Postawienie biurowca wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wypełniony wniosek wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć w wydziale architektoniczno-budowlanym przy urzędzie miasta lub starostwa.
Budowa budynku
Ten etap obejmuje przygotowanie terenu, roboty ziemne, postawienie fundamentów, wzniesienie ścian, stropu, dachu, postawienie ścian działowych, wstawienie okien i drzwi, ocieplenie budynku, tynkowanie, a także wykonanie przyłączy i instalacji oraz wykończenie wnętrz.
Zagospodarowanie terenu
Po zakończeniu budowy przystępuje się do projektowania przestrzeni dookoła, tj. wykonania wejścia do budynku, podjazdu dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnością oraz budowy miejsc parkingowych.
Pozwolenie na użytkowanie
Ostatni etap to uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku (art. 55 ustawy Prawa Budowlanego). Wniosek zawierający takie załączniki jak: oryginał dziennika budowy, oświadczenia kierownika, oświadczenia o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, protokoły badań i przeglądów, dokumentację geodezyjną oraz kilka innych dokumentów, należy złożyć w Powiatowym lub Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego.